• slider 1
  • slider 2
  • slidera 3
  • slide 4
  • slider 5
  • slider 6
  • Grupa za istraživanje vilinih konjica Bosne i Hercegovine
  • Grupa za istraživanje vilinih konjica Bosne i Hercegovine
  • Grupa za istraživanje vilinih konjica Bosne i Hercegovine
  • Grupa za istraživanje vilinih konjica Bosne i Hercegovine
  • Grupa za istraživanje vilinih konjica Bosne i Hercegovine
  • Grupa za istraživanje vilinih konjica Bosne i Hercegovine

prijavi nalazVilini konjici sa svojim živim i kontrastnim bojama spadaju među najfotogeničnije insekte u prirodi, a njihova veličina i oblik tijela čine ih dodatno privlačnim za fotografisanje. Zahvaljujući ovomemoguće ih je fotografisati i bez upotrebe profesionalne opreme.

Zašto slikati viline konjice? Jedan od najbitnijih razloga je taj što fotografije pomažu u determinaciji vrste bez potrebe za hvatanjem i ubijanjem insekata. Na slikama je moguće naknadno provjeriti determinaciju i bolje pogledati pojedine karakteristike.

Međutim, postoji nekoliko poteškoća s fotografisanjem vilinih konjica. Prije svega, radi se o plahim insektima kojima se često jako teško približiti. Takođe, radi se o izuzetno brzim i spretnim letačima, te se ponekad čini kao da neće nikada sletjeti i napraviti pauzu kako bismo ih mogli lakše fotografisati.

Evo nekoliko stvari koje trebate imati na umu prilikom fotografisanja ovih predivnih insekata:

Vilini konjici najčešće borave vrlo blizu vode: jezera, bara i potoka, te ih je tu najbolje potražiti.

Fotografisanje pri različitim vremenskim prilikama ima svoje prednosti i nedostatke. Vilini konjici trebaju toplotu sunca kako bi zagrijali svoje tijelo i mogli letjeti, tako da će obično biti najaktivniji tokom vedrih i sunčanih dana. No, to ne znači da in ne bi trebalo tražiti tokom oblačnih dana. Iako ih je teže naći za oblačnog vremena, tada su puno manje aktivni i lakše im prići.

Anax ephippigerPrilikom fotografisanja pokušajte napraviti više od jedne slike. Najbolje je napraviti fotografije iz više različitih uglova što će omogućiti lakšu determinaciju vrste. Često se prilikom fotografisanje fotografi fokusiraju na oči vilinih konjica, što znači da je ostatak insekta izvan fokusa. Nažalost, za veliki broj vrsta takve slike ne omogućavaju identifikaciju, jer su ključne karakteristike slabo ili nikako vidljive.

Vilinim konjicima se približavajte krećući se u ravnoj liniji prema njima, oklijevajući svakih nekoliko koraka, sa pripremljenim fotoaparatom, tako da se brzo može fokusirati na insekta u slučaju da odluči poletjeti. Ukoliko vam se učini da se insekt sprema poletjeti, pokušajte se pomaknuti korak natrag, pričekajte nekoliko trenutaka i pri tome izbjegavajte bilo kakve nagle pokrete. Budite strpljivi, vrlo često će vilin konjic doći ka vama ukoliko se ne pomjerate.

Sympetrum fonscolombiiNajbitnije je da insekte uslikate sa gornje (leđne) strane, kao i sa bočne strane. Ova dva ugla omogućavaju da se vidi veliki broj važnih karakteristika koje su dovoljne za identifikaciju većine naših vrsta. Pri fotografisanju treba obratiti pažnju i na krila i prisustvo karakterističnih šara na krilima koje kod pojedinih vrsta predstavljaju bitne karaktere za prepoznavanje. Ukoliko postoji mogućnost, korisno je uslikati i abdominalne nastavke (izraštaje na kraju trupa), kao i sekundarni polni aparat koji se nalazi sa donje strane baze trupa. Međutim, kako bi ovi detalji bili kvalitetno fotografisani najčeće je potrebno insekte najprije uhvatiti i potom slikati u ruci.

Uključite se

BOOM

Prijavite nalaz

Udruženje za biološka istraživanja i zaštitu prirode „BIO.LOG“
Ramiza Salčina 7, 71000 Sarajevo
ID broj: 4201858050006
bio.log.bih@gmail.com
Copyright © 2015-2017 BIO.LOG