Baze podataka koje sadrže kvalitetne podatke o vrstama i njihovoj distribuciji osnovni su i nezamjenjiv alat u razumijevanju distribucije i ekologije vrsta i uspostavljanju efikasnog sistema njihove zaštite. Formiranjem baze podataka moguće je na jednom mjestu sakupiti sve podatke o rasprostranjenju, staništima i ekologiji pojedinih vrsta na osnovu čega je moguće kartiranje distribucije vrsta i procjena ugroženosti.
Kontinuirano prikupljanje i analiza podataka o distribuciji vrsta daje nam informacije o promjenama u rasprostranjenju koje su rezultat promjena u staništima i pomažu nam identificirati negativne trendove u kretanju populacija. Pored toga s obzirom da su vilini konjici izvanredan indikator klimatskih promjena, danas na osnovu analize podataka prikupljenih u prošlosti možemo vrlo kvalitetno pratiti i promjene koje nastaju usljed promjene klime.
Nažalost, s obzirom da su značajnija istraživanja vilinih konjica u BiH počela tek 2009 godine, da su podaci iz perioda prije toga jako siromašni i da nije postojao kontinuitet istraživanja niti na jednom području, danas je nemoguće zaključiti bilo šta o promjenama u distribuciji i stanju slatkovodnih staništa u BiH.
Baza podataka vilinih konjica BiH na kraju 2015. godine sadrži oko 7.000 nalaza, od čega je preko 90% prikupljeno u periodu od 2009. do 2015. godine. U bazu su uključeni podaci muzejskih i privatnih entomoloških kolekcija, podaci objavljeni u naučnim časopisima i rezultati istraživanja brojnih profesionalaca i amatera iz BiH i Evrope.
Za uspostavljanje baze podataka koje su ključne za obezbjeđenje i provođenje kvalitetne zaštite vrsta i staništa veliki značaj ima ne samo doprinos naučnika nego i velikog broja prirodnjaka, volontera i javnosti. Više o načinu kako pomoći saznajte ovdje.